- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
- Akcyza (2)
- Ceny transferowe (6)
- Delegowanie pracowników (6)
- Edukacja finansowa (6)
- Ekologia i ochrona środowiska (12)
- Fakturowanie i KSeF (25)
- IT dla Ciebie (19)
- Kasy rejestrujace (3)
- Microsoft Excel (9)
- Microsoft PowerPoint (2)
- Microsoft Teams (1)
- Microsoft Word (3)
- Narzędzia IT (3)
- Ochrona sygnalistów (3)
- PODATEK CIT (17)
- Podatek PIT (27)
- PODATEK VAT (86)
- Podatki (11)
- Podatki branżowe (17)
- Podatki i procedury podatkowe (6)
- Podróże Służbowe (3)
- PPK (3)
- Prawo cywilne (5)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (4)
- Rachunkowość (8)
- Rozwój osobisty (9)
- Środki Trwałe (14)
- WordPress (1)
- Zatrudnianie cudzoziemców (5)
- ZFŚS (2)
Podobnie jest przy instytucji zasiedzenia. Poprzez "nabycie" należy rozumieć każde zwiększenie aktywów podatnika. Nabyć nieruchomość lub prawo majątkowe można np. zakupując je, bądź uzyskując pod tytułem darmym (w formie darowizny, w drodze spadku, działu spadku, poprzez zasiedzenie).
Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o PIT. Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych przykładowo w drodze spadku, wliczany jest nie tylko okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat - to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.
Stosownie do treści art. 172 § 1 i 2 ustawy Kodeks cywilny, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od dwudziestu lat jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). W takim przypadku nabycie nieruchomości następuje po upływie trzydziestu lat.
Istotą zasiedzenia jest nabycie prawa przez osobę nieuprawnioną wskutek faktycznego wykonywania przez nią tego prawa przez określony ustawą czas. Zasiedzenie jest zatem instytucją, która sankcjonuje trwający od dłuższego czasu stan faktyczny posiadania i jest sposobem nabywania własności.
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy
- Wycofanie nieruchomości z firmy i przekazanie jej do majątku prywatnego a VAT więcej ›››
- Rozliczenie dochodów ze sprzedaży udziałów/akcji w PIT-38 więcej ›››
- Zastosowanie not korygujących do faktur w 2022 roku więcej ›››
- Korekty cen transferowych a rozliczenie VAT więcej ›››
- Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy i jej konsekwencje podatkowe więcej ›››

