- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- szkolenia@izbapodatkowa.pl
Zapraszamy do kontaktu
- Administracja publiczna (1)
- Branża budowlana i deweloperska (1)
- Ceny transferowe (1)
- CIT (11)
- Delegowanie pracowników (1)
- Gospodarka odpadami (7)
- IT dla Ciebie (5)
- Jednolity Plik Kontrolny (1)
- Kontrole podatkowe (1)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (5)
- PIT (9)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (2)
- Podatki (8)
- Podróże Służbowe (2)
- Polski Ład (16)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (1)
- Psychologia (6)
- Rachunkowość (4)
- Raportowanie schematów podatkowych (1)
- Split payment (2)
- Szkolenia dla branży komunalnej (1)
- Szkolenia dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej (1)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (3)
- Szkolenia managerskie (13)
- Środki Trwałe (7)
- VAT (23)
- VAT w branży budowlanej (1)
- VAT w branży TSL (1)
- VAT w obrocie międzynarodowym (3)
- Wynagrodzenia (1)
- Zarządzanie i rozwój (9)
- Zatrudnianie cudzoziemców (6)
- ZFŚS (1)
Koszty poniesione przez przedsiębiorcę w związku ze świadczeniem usług, tj. koszty przejazdu, koszty usług hotelowych czy usług gastronomicznych zostają zwykle w pełnej wysokości zwracane przez kontrahenta/zamawiającego. Powinno to wynikać z umowy zawartej między stronami transakcji, a więc zapewnione wynagrodzenie za wykonane usługi, a także zwrot poniesionych kosztów podróży służbowych. Warunek zastosowania art. 8 ust. 2a ustawy o VAT stanowi nabycie usługi przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, natomiast nabycia ww. usług dokonuje przedsiębiorca na własną rzecz i we własnym imieniu. Nie można zatem mówić o refakturowaniu na rzecz kontrahenta nabywanych przez przedsiębiorcę usług.
Celem refakturowania jest przeniesienie poniesionych kosztów przez podmiot refakturujący na podmiot, który z danych usług faktycznie korzystał, mimo że podmiot refakturujący danej usługi nie wykonał. „Refaktura” jest więc zwykłą fakturą VAT wystawioną przez podmiot pośredniczący pomiędzy właściwym usługodawcą a rzeczywistym nabywcą tej usługi. Dotyczy to sytuacji, w której podatnik kupuje usługę we własnym imieniu, ale na rzecz kontrahenta, a następnie odsprzedaje ją swojemu kontrahentowi. Przeniesienie kosztów nabycia dodatkowych usług w podróży typu hotelowych czy gastronomicznych, dotyczy wyłącznie usługi, jaką nabywca nabył w celu odsprzedaży w postaci takiego samego świadczenia. Nie można stwierdzić, że to kontrahent ostatecznie korzysta z usług nabywanych przez przedsiębiorcę w ramach kosztów podróży, bowiem nabywane usługi wykorzystuje przedsiębiorca w celu świadczenia usług głównych wynikających ze zlecenia dla swojego zamawiającego/kontrahenta/zlecającego wykonanie usługi.
Jak wskazano w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 sierpnia 2018 r. o sygn. 0114-KDIP2-2.4010.257.2018.1.SO: „Refakturowanie usług nastąpić może pod tymi jednak warunkami, że strony łączy umowa określająca sprzedaż o charakterze zasadniczym, zaś refakturowanie jest jedynie sprzedażą uboczną służącą realizacji zawartej umowy, odbiorca faktury jest równocześnie odbiorcą refakturowanych usług oraz pomiędzy odbiorcą a wystawcą refaktury istnieje umowa, z której wynika, że taka usługa jest przedmiotem świadczenia i odrębnego fakturowania. Przyjęty sposób rozliczeń powinien wynikać z zawartej umowy.”
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy

