05.12.2011 r.
6 min

Stawka VAT na usługi montażu urządzeń klimatyzacyjnych wraz z ich dostawą

Ekspert KIP

Skopiuj link
05.12.2011r.
6 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwrócił się Podatnik zajmujący się sprzedażą, montażem, serwisem i naprawą urządzeń klimatyzacyjnych, chłodniczych i wentylacyjnych. Firma działa na rynku polskim. Urządzenia klimatyzacyjne oraz materiały dodatkowe do montażu kupowane są od producentów. Montaże firma wykonuje u klientów prowadzących działalność gospodarczą jak i u osób fizycznych w obiektach budownictwa mieszkaniowego (mieszkania, domy jednorodzinne, budynki w zabudowie bliźniaczej i szeregowej) i późniejszy serwis. Usługi montażowe urządzeń klimatyzacyjnych, chłodniczych i wentylacyjnych firma wykonuje zatrudniając wykwalifikowanych montażystów. Polegają one na trwałym powiązaniu z bryłą budynku mieszkalnego.

W związku z powyższym Podatnik zadał następujące pytanie:
Jaką stawkę VAT powinien stosować Wnioskodawca wobec klientów indywidualnych u których świadczy usługę dostawy urządzeń klimatyzacyjnych wraz z ich montażem?

Zdaniem Podatnika, wykonywane usługi polegające na dostawie wraz z montażem instalacji klimatyzacyjnej w obiektach budownictwa mieszkaniowego na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT powinny być stosowane z obniżoną stawką VAT 8% dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, które zgodnie z zapisem ust. 2 stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał stanowisko Spółki za prawidłowe. Stosownie do art. 41 ust. 12 ustawy, stawkę podatku w wysokości 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym – zgodnie z art. 41 ust.12a ustawy – rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć budowa, remont modernizacja, termomodernizacja oraz przebudowa, dlatego też w tym zakresie należy odwołać się do przepisów prawa budowlanego. Stosownie do art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.), przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

Z kolei w świetle regulacji pkt 7a tego artykułu, przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego.

Natomiast definicję remontu zawarto w pkt 8 ww. artykułu. Zgodnie z jego brzmieniem, przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto w stanie pierwotnym.

Modernizacja oznacza unowocześnienie, uwspółcześnienie produktu, trwałe ulepszenie np. istniejącego obiektu budowlanego, prowadzące do zwiększenia jego wartości użytkowej (źródło: Wikipedia, wolna encyklopedia).

Biorąc pod uwagę ww. powołane definicje: „budowy,” „remontu” „modernizacji” oraz „przebudowy”, zdaniem tut. Organu montaż urządzeń klimatyzacyjnych zaliczyć należy do usług modernizacyjnych. Bowiem ma on na celu unowocześnienie, trwałe ulepszenie istniejącego obiektu budowlanego prowadzące do zwiększenia jego wartości użytkowej. W kontekście powyższego należy wskazać, iż do świadczenia przez Podatnika powyższych usług modernizacyjnych dla klientów indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej, w budynkach i lokalach o powierzchni nie przekraczającej odpowiednio 300 m2 i 150 m2, przysługuje zastosowanie preferencyjnej 8% stawki podatku VAT, ale tylko do tej części podstawy opodatkowania, która odpowiada udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej się do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej ich powierzchni użytkowej. Do pozostałej części podstawy opodatkowania zastosować należy 23% podatek VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawiony wyżej stan prawny oraz opis zdarzenia przyszłego organ stwierdził, że dostawa urządzeń klimatyzacyjnych wraz z ich montażem, wobec klientów indywidualnych w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym opodatkowana jest stawką podatku w wysokości 8%, na mocy art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy, przy uwzględnieniu kryterium powierzchni użytkowej, o której mowa w art. 41 ust. 12b ustawy.