16.04.2012 r.
4 min

Świadczenie usług na rzecz zagranicznego kontrahenta a zwolnienie podmiotowe

Ekspert KIP

Skopiuj link
16.04.2012r.
4 min

Polski podatnik świadczy usługi niematerialne (reklamowe) w Polsce. Obroty z tytułu świadczenia tych usług nie przekraczają wartości sprzedaży, powodującej utratę zwolnienia z VAT. Podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT w kraju. Podatnik ma zamiar świadczyć usługi reklamowe na terytorium Niemiec na rzecz kontrahenta niemieckiego, który jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Niemczech.

Czy rozpoczęcie świadczenia usług w Niemczech spowoduje u niego obowiązek rejestracji w podatku VAT w Polsce i czy kwota sprzedaży na rzecz kontrahenta z Niemiec wliczana jest do wartości zwolnienia podmiotowego w Polsce?

Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Natomiast zgodnie z art. 97 ust 3 pkt 2 ww. ustawy przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio również do podatników, o których mowa w art. 15, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy świadczą usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.

Z powyższych przepisów wynika, że podatnik ten powinien złożyć formularz VAT-R przed wykonaniem pierwszej usługi na rzecz kontrahenta z Niemiec celem rejestracji jako podatnik VAT UE. Numerem unijnym podatnik ma obowiązek posługiwać się w transakcjach z udziałem kontrahentów z innych krajów UE. Uzyskanie numeru VAT UE nie oznacza, że polski przedsiębiorca automatycznie staje się podatnikiem VAT czynnym, zobowiązanym do rozliczania tego podatku w Polsce i składania deklaracji VAT-7. Nadal pozostaje on podatnikiem zwolnionym podmiotowo, tylko że jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Podatnik zwolniony od VAT nie składa deklaracji VAT-7, ale ma obowiązek wypełniać i składać informacje podsumowujące VAT UE, wskazując wartości świadczonych wewnątrzwspólnotowych usług. Informacje podsumowujące należy składać wtedy, gdy przedmiotem świadczenia są usługi opodatkowane według zasady ogólnej, tj. na podstawie art. 28b ustawy. Miejscem opodatkowania wskazanych usług będzie kraj, gdzie nabywca ma siedzibę firmy (Niemcy). Obowiązek rozliczenia VAT w takim przypadku ciąży na kupującym w ramach mechanizmu obciążenia zwrotnego.

Ponadto zgodnie z art. 113 ust. 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Definicja terminu sprzedaż zawarta jest w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT. Pod pojęciem sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Ustawodawca sprzedaż definiuje jako odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Oznacza to, że usługi świadczone poza terytorium kraju nie są uważane jako sprzedaż dla potrzeb tego przepisu, jak i art. 113 ustawy o VAT.

Podatnik kwot uzyskanych ze sprzedaży usług, których miejsce świadczenia nie znajduje się na terytorium kraju nie wlicza do kwoty zwolnienia podmiotowego (150.000 zł) i kwoty te nie wpływają na utratę zwolnienia podmiotowego.

Aktualna promocja: