- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (2)
- Ceny transferowe (9)
- CIT (27)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (12)
- Gospodarka odpadami (13)
- Inwentaryzacja (1)
- IT dla Ciebie (8)
- JPK VAT (2)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (3)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (13)
- PIT (30)
- Podatek od nieruchomości (2)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (13)
- Podróże Służbowe (5)
- Polski Ład (11)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (8)
- Prawo cywilne (7)
- Rachunkowość (5)
- Raportowanie schematów podatkowych (5)
- Rozwój osobisty (11)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (8)
- Środki Trwałe (12)
- VAT (86)
- VAT dla Lasów Państwowych (1)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (8)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie i rozwój (2)
- Zatrudnianie cudzoziemców (11)
- ZFŚS (3)
Od 2022 r. podatnicy świadczący usługi finansowe - wyłącznie świadczone na rzecz podatników - będą mogli stosować stawkę 23%, w zależności od wyboru podatnika. Usługi finansowe świadczone na rzecz klientów detalicznych (konsumentów) będą nadal, obligatoryjnie, zwolnione od podatku. Nie będzie przy tym możliwa rezygnacja ze zwolnienia w odniesieniu tylko do wybranych rodzajów usług, np. usług udzielania kredytów czy poręczeń, a do pozostałych stosowanie zwolnienia od podatku. Prawo do odliczenia podatku naliczonego będzie przysługiwało nabywcom w przypadku, gdy nabywane usługi będą wiązały się z działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT.
Podatnik, który zrezygnuje ze zwolnienia będzie związany swoim wyborem przez okres dwóch lat. Po upływie tego czasu będzie on mógł ponownie zastosować zwolnienie w transakcjach z innymi podatnikami, ale też na okres minimum dwóch lat. Jednak ze względu na ograniczenia wynikające z Dyrektywy VAT możliwość opodatkowania nie miałaby zastosowania do usług ubezpieczeniowych.
Zmiana w stawce opodatkowania będzie dotyczyła również transakcji związanych z importem usług finansowych od kontrahentów zagranicznych. Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT, wprowadza mechanizm tzw. odwrotnego obciążenia, który polega na opodatkowaniu usług przez usługobiorcę. Nie ulegnie on od 2022 roku zmianie, a więc w sytuacji wyboru opodatkowania usług finansowych stawką 23% również w transakcjach importu usług po stronie nabywcy powstanie VAT należny do odprowadzenia, ale i VAT do odliczenia. Na dzień dzisiejszy import usług finansowych korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy VAT.
Jeśli część podatników zdecyduje się w relacjach B2B na opodatkowanie usług finansowych, wówczas należy przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu umowy na zakup usług finansowych sprawdzić co się bardziej opłaca nabywcy. Jeśli nabywca usługi - przedsiębiorca- będzie ją wykorzystywał do czynności zwolnionych z VAT (np. usług medycznych czy kształcenia zawodowego), to nie opłaca mu się współpracować z instytucją finansową, która stosuje stawkę 23%. Nadal będzie wybierał te firmy, które stosują stawkę zwolnioną.
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy
- Sprzedaż usługi dla kontrahenta unijnego spoza VIES więcej ›››
- Wydłużenie terminu składania VAT 26 więcej ›››
- Zwolnienia przedsiębiorców z ewidencjonowania na kasie fiskalnej a nabycie sprawdzające więcej ›››
- Umorzenie udziałów w spółce - skutki podatkowe więcej ›››
- Wybór ryczałtu od 2022 roku więcej ›››

