19.01.2015 r.
5 min

WNT samochodu osobowego a pełne odliczenie podatku

Ekspert KIP

Skopiuj link
19.01.2015r.
5 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółka prowadząca działalność gospodarczą, której przedmiotem jest handel hurtowy materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego. Spółka wyjaśniła, że przedmiotem działalności gospodarczej Spółki nie jest odsprzedaż pojazdów samochodowych. Spółka nabyła w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu z Niemiec samochód osobowy. Spółka dokonała sprzedaży ww. samochodu na rzecz firmy leasingowej. Samochód ten następnie został przekazany przez Finansującego w ramach leasingu operacyjnego Spółce. Spółka wykorzystuje samochód na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Nabyty samochód został potraktowany jako towar handlowy, służący do dalszej odsprzedaży w celu uzyskania leasingu zwrotnego. W deklaracji VAT został wykazany podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia, naliczony w fakturze wewnętrznej. Odliczenie podatku naliczonego nastąpiło w wysokości 50%.

Spółka zadała pytanie, czy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego przeznaczonego wyłącznie do odprzedaży przysługuje jej prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego.

Zdaniem Spółki samochód nie został nabyty w celu korzystania z niego i nie ulega wątpliwości, że zamiarem spółki było jego odprzedanie. Pozbawienie więc Spółki prawa do pełnego odliczenia godziłoby w zasadę potrącalności i zasadę wielofazowości.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Organ podatkowy wskazał, że w myśl art. 86a ust. 5 ustawy, warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych:
1. przeznaczonych wyłącznie do:
a. odprzedaży,
b. sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,
c. oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze
– jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika;
Powołany przepis art. 86a ust. 5 wskazuje ściśle określone sytuacje, w których wyłączony zostaje obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Przepis art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. a ma zastosowanie, jeżeli odsprzedaż tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

W przepisie tym ustawodawca zrezygnował z wymogu prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do odprzedaży, jeżeli odprzedaż, tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika. Należy zauważyć, iż zgodnie z brzmieniem przepisu art. 86a ust. 5 ustawy pkt 1 lit. a, posługując się wykładnią językową wnioskować należy, że pełne odliczenie podatku naliczonego od nabytych samochodów osobowych dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż nabytych przez niego samochodów osobowych oraz nabycie tych samochodów jest dokonane z zamiarem ich dalszej odprzedaży.

Zatem tylko w przypadku podatników, których przedmiotem działalności jest zbywanie samochodów osobowych jako towarów handlowych, możliwość odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia takich samochodów (pojazdów), nie jest ograniczona normą art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Okoliczność, że Spółka nabyła pojazd z zamiarem dalszej odprzedaży nie jest decydująca do uznania, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w związku z ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o VAT i tym samym nie daje prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego w pełnym zakresie.

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że w sytuacji gdy przedmiotem działalności Spółki jest tylko handel hurtowy materiałów budowalnych i wyposażenia sanitarnego, natomiast Spółka nie prowadzi działalności w zakresie odprzedaży samochodów, a opisana transakcja była incydentalna. Zatem zgodnie z art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o VAT – Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego, który został nabyty z zamiarem sprzedaży firmie leasingowej (leasing zwrotny).

Oprac.: Wojciech Zajączkowski