03.05.2018 r.
3 min

Wskazówki Ministerstwa Finansów dot. należytej staranności

Ekspert KIP

Skopiuj link
03.05.2018r.
3 min

Najważniejsze okoliczności, którymi będą się kierować urzędnicy skarbowi, prezentuje „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych”.

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów metodyka ma zastosowanie do nabywców towarów w obrocie krajowym, którzy nie dokonali oszustwa w zakresie podatku VAT oraz nie wiedzieli, że transakcja, w wyniku której nabyli towar, służy oszustwu w zakresie VAT. Określa najistotniejsze okoliczności, które powinny być brane pod uwagę przez organy podatkowe w postępowaniach podatkowych przy ocenie dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych udokumentowanych fakturą z wykazaną kwotą podatku od towarów i usług i co do zasady przy ocenie transakcji z bezpośrednim kontrahentem podatnika.

Organy podatkowe powinny ocenić, czy podatnik należycie zweryfikował swojego kontrahenta, czyli dostawcę towaru i okoliczności transakcji z nim zawieranej. Jeżeli podatnik podejmie działania wskazane w metodyce to istotnie zwiększa się prawdopodobieństwo dochowania przez niego należytej staranności. Dopiero jeżeli zignoruje obiektywne okoliczności, wskazujące na to, że transakcja może mieć na celu naruszenie prawa lub oszustwo, powinno mu zostać zakwestionowane prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Metodyka jest narzędziem mającym ułatwić organom podatkowym ocenę dochowania należytej staranności przez podatników, nie ma natomiast statusu objaśnień podatkowych wskazanych w art. 14a § 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Jak wynika z wyjaśnień osób obecnie kierujących Ministerstwem Finansów przygotowany dokument nie jest adresowany bezpośrednio do podatników.

Metodyka będzie uaktualniana m.in. w przypadkach zmian w przepisach prawa, dostosowania jej treści do aktualnych potrzeb administracji skarbowej albo gdyby na taką konieczność wskazywała praktyka życia gospodarczego.

W związku z większym ryzykiem w przypadku transakcji z nowym kontrahentem wprowadzono rozróżnienie na przesłanki oceny na etapie rozpoczęcia współpracy z kontrahentem oraz w trakcie trwania współpracy.

W celu rzetelnej oceny dochowania należytej staranności w toku postępowania organy podatkowe mogą uwzględniać również inne okoliczności transakcji oraz podjęte przez podatnika działania. Natomiast niepodjęcie tych działań także nie powoduje automatycznie utraty prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT. W przypadku kwestionowania rozliczeń w podatku VAT, podatnik może wykazywać, że dochował należytej staranności przy zawieraniu transakcji w dowolny inny sposób.

Poniżej link do strony internetowej Ministerstwa Finansów dotyczący ww. wskazówek dotyczących należytej staranności:

Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych

oprac.: Wojciech Zajączkowski