Podatki
30.01.2023 r.
4 min

Wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatki
30.01.2023r.
4 min

Zgodnie z art. 176 ustawy Kodeks spółek handlowych, jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń. Wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane przez spółkę także w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku. Jednak wynagrodzenie to nie może przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie.

Wykonując świadczenia niepieniężne wspólnik nie będzie podporządkowany żadnej osobie zatrudnionej w spółce. Spółka ani inny podmiot nie mogą wykonywać nadzoru nad procesem wykonywania świadczeń. Spółka natomiast ponosi ryzyko gospodarcze oraz osobowe wobec podmiotów trzecich za wykonywane przez wspólnika świadczenia. Spółka również ponosi odpowiedzialność za rezultat powtarzających się świadczeń niepieniężnych wykonywanych przez wspólnika.

Powyższe wynagrodzenie nie jest tytułem ubezpieczeniowym, a więc nie jest obciążone składkami zdrowotnymi. Osoba, która uzyskuje takie wynagrodzenie może jednak ubezpieczyć się dobrowolnie. Na mocy art. 68 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych osoba nieobjęta ubezpieczeniem zdrowotnym może ubezpieczyć się dobrowolnie, ale wiąże się to z obowiązkiem wniesienia dodatkowej opłaty. Wysokość opłaty jest uzależniona od okresu, w którym dana nie była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.

Spółka wypłacająca świadczenie nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu, czyli spółka nie jest obowiązana do obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku (zaliczki). Obowiązek rozliczenia podatku spoczywa wyłącznie na wspólniku. Otrzymane wynagrodzenie będzie podlegało wykazaniu w zeznaniu rocznym wspólnika i opodatkowaniu przez niego wraz z innymi uzyskanymi w roku podatkowym dochodami według skali podatkowej. Na spółce będzie jedynie ciążyć obowiązek wystawienia wspólnikowi informacji o dochodach PIT-11. Stanowisko, zgodnie z którym otrzymane przez wspólnika wynagrodzenie z tytułu wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki będzie stanowić dla niego przychód z "innych źródeł" znajduje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej np.: interpretacja z 25 listopada 2020 r. sygn. 0112-KDIL2-1.4011.803.2020.1.MKA czy interpretacja z 20 października 2020 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.686.2020.1.GG.

Dla wspólnika oznacza to objęcie wynagrodzenia z tego tytułu skalą podatkową, a więc powinien samodzielnie pilnować czy jego dochód roczny przekroczy 120 000 zł, co oznacza objęcie dochodów stawką 32% PIT. Jeśli dodatkowo osiąga dochody z innych źródeł, typu umowa zlecenie, etat, emerytura, to musi liczyć się z koniecznością dopłaty podatku w zeznaniu rocznym, jeśli płatnicy potrącali podatek przy wypłacie tych dochodów według stawki 12% PIT. Można więc stwierdzić, że wypłaty z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych są korzystne dla tych osób fizycznych, których dochody roczne mieszczą się w pierwszym progu podatkowym a pozostałe świadczenia otrzymują np. z dywidend, które są opodatkowanie i rozliczane przez wypłacającą spółkę i nie podlegają już rozliczeniu w PIT rocznym wspólnika.
dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy