09.07.2012 r.
5 min

Wynajem pomieszczeń pomocniczych służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych

Ekspert KIP

Skopiuj link
09.07.2012r.
5 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółdzielnia Mieszkaniowa. W budynkach mieszkalnych należących do Spółdzielni znajdują się, oprócz piwnic i komórek lokatorskich powstałych w procesie inwestycyjnym jako przynależne do poszczególnych lokali mieszkalnych, dodatkowe pomieszczenia typu: zabudowane części korytarzy, wnęki znajdujące się pod schodami, pomieszczenia po likwidacji zsypów, suszarni, wózkarni, dodatkowe komórki lub inne wolne pomieszczenia.

Pomieszczenia te nie stanowią części składowych ani przynależnych do lokali mieszkalnych, lecz stanowią część wspólną danej nieruchomości. Ww. pomieszczenia są wynajmowane przez Spółdzielnię mieszkańcom na podstawie zawieranych umów najmu z przeznaczeniem na cele gospodarstwa domowego, jako związane z ich potrzebami mieszkaniowymi np. do przechowywania materiałów i przedmiotów domowego użytku, przetworów, sprzętu sportowego itp. Spółdzielnia obciąża kwotę najmu tych pomieszczeń podatkiem od towarów i usług stosując stawkę w wysokości 8%.

Spółdzielnia zadała pytanie, czy wynajem w/w. pomieszczeń pomocniczych, służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, podlega zwolnieniu od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Spółdzielni usługi najmu ww. pomieszczeń świadczone na rzecz użytkowników mieszkań, są usługami w zakresie wynajmowania nieruchomości na cele mieszkaniowe – gdyż sposób wykorzystania tych pomieszczeń związany jest z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych przez użytkowników, dlatego też powinny korzystać ze zwolnienia od podatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko Spółdzielni za nieprawidłowe. należy wskazać, iż z dniem 1.01.2011 r. uchylony został art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy. Natomiast art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1.01.2011 r. stanowi, że zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Z powołanego wyżej przepisu wynika, że ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzysta wyłącznie świadczenie usług wynajmu nieruchomości na cele mieszkalne. Zastosowanie zwolnienia jest więc uzależnione od spełnienia przesłanek obiektywnych dotyczących charakteru wynajmowanego lokalu (lokal mieszkalny) oraz subiektywnych dotyczących przeznaczenia wynajmowanego lokalu (cel mieszkaniowy). Zdaniem Spółdzielni świadczone przez Nią usługi mogą korzystać ze zwolnienia od podatku wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż wyłącznym kryterium oceny mieszkaniowego celu wynajęcia pomieszczenia dodatkowego jest sposób korzystania z niego przez najemcę.

Mając na uwadze wyżej przytoczone przepisy oraz zaistniały stan faktyczny należy stwierdzić, iż usługa polegająca na udostępnianiu na podstawie umowy najmu zabudowanych części korytarzy, wnęk znajdujących się pod schodami, pomieszczeń po likwidacji zsypów, suszarni, wózkarni, dodatkowych komórek lub innych wolnych pomieszczeń znajdujących się w budynkach mieszkalnych z przeznaczeniem na cele związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych, mieści się w katalogu czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy, a zatem jest zwolniona od podatku VAT od dnia 1.01.2011 r. Zaznacza się jednak, że zwolnienie to nie ma zastosowania do wynajmu lokali użytkowych, czyli lokali, które nie pełnią funkcji mieszkalnych.

Zgodnie z art. 5a ustawy (w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2011 r.) – towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Dla usług wynajmu na cele mieszkaniowe nie podano w ustawie symboli statystycznych, więc zasadnicze znaczenie ma cel wynajmu – w opisanej sytuacji jest to cel mieszkaniowy.

W związku z tym w opisanym zdarzeniu faktycznym wynajem zabudowanych części korytarzy, wnęk znajdujących się pod schodami, pomieszczeń po likwidacji zsypów, suszarni, wózkarni, dodatkowych komórek lub innych wolnych pomieszczeń przeznaczonych na cele gospodarstw domowych, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy.

Jednakże z uwagi na fakt, że Spółdzielnia w zawartym pytaniu, jak i w przedstawionym własnym stanowisku jako podstawę zastosowania zwolnienia wskazała uchylony z dniem 1.01.2011 r. art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, oraz nie mającą znaczenia dla świadczonych usług w opisanej sytuacji klasyfikację statystyczną, Jej stanowisko w stosunku do stanu faktycznego obowiązującego od dnia 1.01.2011 r. należy uznać za nieprawidłowe.


Aktualna promocja: