Zapraszamy do kontaktu

KATEGORIE SZKOLEŃ
Aktualności podatkowe
Zakup środka transportu z UE - obowiązki w VAT
5 listopada 2021
W bieżącym roku podatnicy, mimo opóźnień dostaw związanych z pandemią, decydowali się na zakup środków transportu zza granicy, najczęściej z krajów Unii Europejskiej. To rozwiązanie może być korzystne finansowo, ale trzeba pamiętać o obowiązkach podatkowych z nim związanych. Sposób rozliczenia w przypadku polskich podatników VAT wygląda nieco inaczej niż klasyczne wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

W przypadku gdy przedmiotem zakupu jest środek transportu (np. samochód osobowy), który ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju, zgodnie z art. 103 ust 3 i 4 ustawy o VAT w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, trzeba zapłacić kwotę podatku z tytułu tego nabycia na rachunek urzędu skarbowego. Należy również złożyć informację VAT-23, wraz z dołączoną kopią faktury potwierdzającą nabycie środka transportu.

Elementem przesądzającym o uznaniu danego pojazdu za środek transportu jest jego przeznaczenie, tzn. przewóz osób lub rzeczy z miejsca na miejsce. Użyty w definicji „środka transportu” zwrot dotyczący przewozu osób lub rzeczy z miejsca na miejsce, dotyczy zarówno pojazdów, jak i innego rodzaju wyposażenia i urządzeń.

Przepis art. 38 ust. 2 rozporządzenia 282/2011 Rady UE zawiera przykładową listę środków transportu, obejmuje ona w szczególności następujące pojazdy:

  1. pojazdy lądowe, takie jak samochody, motocykle, rowery, trójkołowce oraz pojazdy turystyczne;
  2. przyczepy i naczepy;
  3. wagony kolejowe;
  4. statki;
  5. statki powietrzne;
  6. pojazdy dostosowane specjalnie do przewozu osób chorych lub rannych;
  7. ciągniki i inne pojazdy rolnicze;
  8. pojazdy o napędzie mechanicznym lub elektrycznym przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Natomiast, jeżeli środek transportu (w tym samochód) nabywany jest w celu odsprzedaży, np. przez podatnika zajmującego się handlem samochodami i nie będzie on przez niego rejestrowany, nie ma obowiązku zapłaty podatku w terminie 14 dni. Zakup ten trzeba jedynie rozliczyć jako WNT w ewidencji JPK i w części deklaracyjnej. Sytuacja ulega zmianie przy zmianie kwalifikacji pojazdu z towaru na środek trwały. Organy podatkowe uznają, że w przypadku gdy następuje zmiana przeznaczenia pojazdu, który pierwotnie został nabyty jako towar handlowy (czyli taki, który nie miał być użytkowany lub rejestrowany przez nabywcę) a następnie podjęto decyzję o jego zarejestrowaniu lub przeznaczeniu do użytkowania w ramach prowadzonej działalności, podatnik ma obowiązek zapłaty podatku VAT wraz z należnymi odsetkami, przyjmując, że termin zapłaty upłynął 14. dnia od dnia powstania obowiązku podatkowego.( m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 19 września 2018 r., nr 0112-KDIL1-3.4012.488.2018.1.KM).

Inne zasady obowiązują w przypadku, gdy przynajmniej jedna ze stron transakcji nie jest podatnikiem VAT lub jest podatnikiem zwolnionym z opodatkowania ze względu na obroty, albo sprzedaż jest opodatkowana w systemie marży. Wówczas czynność sprowadzenia do Polski pojazdu (pod warunkiem, że nie jest to nowy środek transportu), nie podlega opodatkowaniu.


dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy


Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.