03.07.2020 r.
5 min

Zmiany przepisów dot. stawek podatkowych VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
03.07.2020r.
5 min

Zakłada ona stosowanie nowych zasad identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT według:

  • Nomenklatury scalonej (CN) albo Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) dla towarów,
  • Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) dla usług.

Zmiany weszły w życie z dniem 1 lipca 2020 r., choć pierwotnie miały wejść w życie od kwietnia br. Zmiana terminu wejścia w życie stawek VAT wynika z art. 63 pkt 3 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2020.568).

Zmiany dotyczące stawek VAT przede wszystkim obejmują treść załącznika nr 3, 10, 12. Równocześnie uchylony został załącznik nr 2 do ustawy o VAT. Już wcześniej, bo od 1 listopada 2019 r. uchylono załączniki nr11, 13 i nr 14, a w ich miejsce wprowadzono załącznik nr 15. Należy zauważyć, że pomimo zmian sposobu klasyfikowania towarów i usług od 1 lipca 2020 r., to zmiany od 1 lipca 2020 r. nie wpłyną na sposób klasyfikowania towarów i usług objętych załącznikiem nr 15 do ustawy o VAT dotyczącym mechanizmu podzielonej płatności.

W wyniku wskazanej zmiany zmienią się stawki VAT na niektóre towary i usługi. Wydane do dnia 30 czerwca 2020 r. wiążące informacje stawkowe (WIS) będą zapewniały podatnikom ochronę dla czynności podlegających opodatkowaniu, które, co do zasady, zostały wykonane od dnia 1 lipca 2020 r.

Wobec zmian w ww. ustawach podatkowych dotyczących stawek VAT zmianie od 1 lipca 2020 r. podlega również rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz.U. poz.527, 715 i736). Zmiana została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz. U. 1158).

Ponieważ ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. zmieniająca ustawę o VAT reguluje również kwestie tych stawek obniżonych, które dotychczas objęte były przepisami rozporządzenia w sprawie stawek obniżonych, dlatego też niektóre regulacje rozporządzenia w zakresie stosowania stawek obniżonych są zbędne.

W konsekwencji towary i usługi wymienione w rozporządzeniu z 25 marca 2020 r. w rozdziale 2 i 3, a także w załączniku do rozporządzenia (tj. towary i usługi opodatkowane stawkami preferencyjnymi VAT w wysokości 5% i 8%) zostały ujęte bezpośrednio w ustawie o VAT oraz w załącznikach nr 3 i 10 do ustawy.

Towary i usługi wymienione w rozdziale 2 rozporządzenia oraz w załączniku do rozporządzenia (opodatkowane stawką VAT w wysokości 8%) zostały, co do zasady, objęte regulacjami ustawy o VAT, tj. art. 41 ust. 12 i 12f ( dotyczący usług konserwacyjnych, usług związanych z wyżywieniem) oraz załącznika nr 3 do ustawy o VAT (nawozy i pasze, produkty lecznicze, wyroby higieniczne, zwierzęta). Grupy tych towarów i usług nadal objęte będą stawką VAT w wysokości 8%.

Towary wymienione w rozdziale 3 rozporządzenia (opodatkowane stawką VAT w wysokości 5%) zostały wprowadzone do załącznika nr 10 do ustawy o VAT (produkty zawierające tłuszcze roślinne), co oznacza, że nadal będą opodatkowane z zastosowaniem stawki 5%.

W rozporządzeniu z 25 marca 2020 r. pozostały przepisy dotyczące stosowania stawki VAT w wysokości 0% na niektóre towary i usługi, a także przepisy dotyczące czasowego stosowania stawki 0% na niektóre towary w związku ze stanem epidemii COVID-19.

Za istotne i warte podkreślenia należy uznać stanowisko Ministerstw Finansów zawarte w uzasadnieniu do rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2020 r., gdzie wskazano, że: Odmienność klasyfikacji CN oraz PKWiU przejawia się m.in. w tym, że w poszczególnych grupowaniach stosowane jest częściowo (lub nawet całkowicie) odmienne nazewnictwo. Tym samym zmiany dokonywane w rozporządzeniu nie polegają wyłącznie na prostym skopiowaniu przepisów z rozporządzenia do ustawy o VAT, obszary (w zakresie stawek obniżonych) regulowane dotąd rozporządzeniem zostały uwzględnione w ustawie o VAT w sposób dostosowany do logiki budowy nowej matrycy VAT.

Dlatego też nawet jeżeli świadczone przez podatników czynności wydają się zachowywać (od 1 lipca 2020 r.) tę samą stawką podatkową (jaka obowiązywała do 30 czerwca 2020 r.) warto dokonać w tym zakresie jednoznacznego przyporządkowania, korzystając z Wiążącej Informacji Stawkowej, albo, co prostsze, dokonać przyporządkowania samodzielnie. W tym ostatnim przypadku nie gwarantuje to jednak poprawności określenia stawki VAT i nie daje też ochrony podatnikowi w razie kontroli podatkowej.

Wojciech Zajączkowski