27.03.2020 r.
6 min

Zmiany w VAT przesunięte na lipiec 2020 r.

Ekspert KIP

Skopiuj link
27.03.2020r.
6 min

1. Zmiana terminu wprowadzenia nowego JPK_VAT dla dużych podatników.

Ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019, poz. 1520) przyjęto rozwiązania, które likwidują miesięczne i kwartalne deklaracje VAT dla podatników VAT czynnych, w ich miejsce wprowadzają obowiązek przesyłania deklaracji i ewidencji w formie ustrukturyzowanej, tj. zgodnej ze wzorem dostępnym na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Termin wprowadzenia nowego JPK_VAT wynikający z ww. ustawy to 1 kwietnia 2020 r. dla dużych przedsiębiorców, oraz 1 lipca 2020 r. do pozostałych podatników VAT czynnych, w tym podmiotów publicznych. Przesunięcie terminu nowego JPK_VAT ma dotyczyć wyłącznie dużych przedsiębiorców. W ten sposób wszyscy podatnicy będą zobowiązani wprowadzić nowe JPK_VAT od 1 lipca 2020 r.

2. Zmiana terminu wprowadzenia nowej matrycy stawek VAT.

W komunikacie z dnia 23 marca 2020 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że „przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT”.

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie zmian stawek podatkowych w VAT dopiero od 1 lipca 2020 r.

Minister Finansów stwierdził, że „Chcemy, by firmy nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie. Dlatego po decyzji o przesunięciu terminów związanych z nowym JKP VAT i Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych, zdecydowaliśmy się też przełożyć w czasie stosowanie nowej matrycy VAT

Należy pamiętać, że nowa matryca stawek VAT została wprowadzona do ustawy o VAT ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1751). Zakłada ona stosowanie nowych zasad identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT według:

  • Nomenklatury scalonej (CN) albo Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) dla towarów,
  • Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) dla usług.

Według rządowej propozycji do 30 czerwca 2020 r. będą stosowane dotychczasowe przepisy ustawy o VAT i przepisy wykonawcze do tej ustawy dotyczące stawek tego podatku.

Również wydane do 30 czerwca 2020 r. wiążące informacje stawkowe (WIS) będą zapewniały podatnikom ochronę dla czynności podlegających opodatkowaniu wykonywanych od dnia 1 lipca 2020 r.

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że przesunięcie terminu wprowadzenia nowego JPK_VAT oraz nowej matrycy stawek podatkowych z 1 kwietnia 2020 r. na 1 lipca 2020 r. jest uzależnione wyłącznie od przyjęcia przez ustawodawcę zmiany ww. ustaw do końca marca 2020 r. Nie zostało więc dużo czasu.

3. Kolejna zmiana terminu wprowadzenia zmian dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabyć towarów.

Od 1 stycznia 2020 r. Polska była zobowiązana przyjąć do polskiego porządku prawnego regulacje implementujące postanowienia dotyczące podatku VAT wynikające z dyrektywy Rady (UE) 2018/1910 z dnia 4 grudnia 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do harmonizacji i uproszczenia niektórych przepisów w systemie podatku od wartości dodanej dotyczących opodatkowania handlu między państwami członkowskimi. Regulacje te dotyczą warunków stosowania stawki 0% przy WDT, procedury magazynu call-off stock oraz zmian w sposobie opodatkowania transakcji łańcuchowych.

Powyższe zmiany nie zostały wprowadzone od 1 stycznia 2020 r. Miały zostać przyjęte od 1 kwietnia 2020 r. Również ten ostatni termin nie zostanie dochowany. Jak wynika ze sprawozdania podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego dotyczącego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 208) posłowie zaproponowali kolejne przesunięcie wejścia w życie przepisów dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych proponując termin wejścia w życie regulacji na 1 lipca 2020 r.

4. Zmiana terminu wprowadzenia zmian dotyczących białej listy podatników

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 207) zakłada m.in. niestosowanie negatywnych konsekwencji w PIT i CIT (brak konieczności zwiększania przychodów lub wyłączania wydatków z kosztów uzyskania przychodów) dla podatników, którzy dokonają płatności na rachunek, który nie jest ujęty w ministerialnym wykazie przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności.

Przepisy tej ustawy mają również uprościć sposób składania zawiadomień ZAW-NR (składanie ich do „swojego” urzędu skarbowego, przy równoczesnym wydłużeniu terminu z 3 do 7 dni).

Pierwotnie zmiana ta miała wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2020 r., jednakże podkomisja stała do monitorowania systemu podatkowego na posiedzeniu w dniu 11 marca 2020 r. zaproponowała Sejmowi przesunięcie tej daty na 1 lipca 2020 r.

Jak jednak wynika z projektu z dnia 26.03.2020 r. ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19, termin na złożenie zawiadomienia ZAW-NR ma zostać przesłużony do 14 dni od dnia zlecenia przelewu.

Wojciech Zajączkowski