23.10.2020 r.
5 min

Zmiany w VAT w sprzedaży na odległość na rzecz konsumentów

Ekspert KIP

Skopiuj link
23.10.2020r.
5 min

Celem projektu będzie dostosowanie regulacji zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług do unijnych przepisów w dotyczących świadczenia usług i sprzedaży towarów na odległość.

Przepisy Unii Europejskiej dotyczące ww. zmian zawarte są w:

  1. dyrektywie Rady (UE) 2017/2455 z dnia 5 grudnia 2017 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE i dyrektywę 2009/132/WE w odniesieniu do niektórych obowiązków wynikających z podatku od wartości dodanej w przypadku świadczenia usług i sprzedaży towarów na odległość (Dz. Urz. UE L 348 s. 7), oraz
  2. dyrektywie Rady (UE) 2019/1995 z dnia 21 listopada 2019 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do przepisów dotyczących sprzedaży towarów na odległość oraz niektórych krajowych dostaw towarów (Dz. Urz. UE L 310 s. 1).

Zmiany mają dotyczyć w szczególności rozszerzenia i modyfikacji procedury szczególnej rozliczanej w małym punkcie kompleksowej obsługi (Mini One Stop Shop – MOSS), stosowanej do usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych oraz usług świadczonych drogą elektroniczną na:

  • inne niż ww. usługi świadczone na rzecz konsumentów,
  • wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, oraz
  • dostawy towarów w państwie członkowskim dokonywane przez interfejsy elektroniczne takie jak platforma handlowa, platforma, portal ułatwiające te dostawy.

Ma to być zrealizowane poprzez stworzenie tzw. procedury szczególnej One Stop Shop (OSS).

Ponadto zmiany ww. przepisów UE są nakierowane na nałożenie obowiązku poboru i zapłaty podatku na podatników VAT ułatwiających przy użyciu ww. interfejsu elektronicznego sprzedaż na odległość towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro na rzecz unijnych konsumentów, a także nałożenie obowiązku poboru i zapłaty podatku na podatników VAT ułatwiających przy użyciu ww. interfejsu elektronicznego dostawę towarów na terytorium UE dokonywaną przez przedsiębiorcę niemającego siedziby w UE na rzecz konsumentów.

Przepisy unijne, a za nimi projektowane polskie regulacje, zakładają rozszerzenie uproszczenia w postaci tzw. małego punktu kompleksowej obsługi (MOSS) na sprzedaż na odległość towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro na rzecz unijnych konsumentów i stworzenia tzw. Importowego One Stop Shop – IOSS.

Ponadto uchylone ma zostać zwolnienie z VAT dla importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 22 euro oraz wprowadzenie zwolnienia z VAT dla importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro, jeżeli VAT będzie deklarowany i rozliczany w IOSS.

Podatnicy będą mieli możliwość rozliczania dla celów VAT dostaw towarów i świadczeń usług dokonywanych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT (konsumentów) w wielu krajach UE za pośrednictwem deklaracji VAT składanej tylko w jednym państwie członkowskim (tzw. państwie członkowskim identyfikacji).

Wymóg przedłożenia deklaracji VAT w terminie 20 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego objętego deklaracją zostanie wydłużony do końca miesiąca następującego po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Podatnicy rozliczający się w jednym państwie członkowskim z tytułu ww. transakcji będą mieli możliwość wprowadzania korekt do poprzednich deklaracji VAT w kolejnej deklaracji zamiast w deklaracjach za okres rozliczeniowy, którego korekty dotyczą.

Przepisy unijne przewidują również minimalizację obciążeń dla przedsiębiorstw w zakresie fakturowania. W zakresie fakturowania obowiązujące staną się przepisy mające zastosowanie w państwie członkowskim identyfikacji sprzedawcy korzystającego z procedur szczególnych, a nie przepisy dot. fakturowania właściwe dla państwa konsumpcji.

W myśl art. 1 i art. 2 decyzji Rady (UE) 2020/1109 z dnia 20 lipca 2020 r. zmieniającej dyrektywy (UE) 2017/2455 i (UE) 2019/1995 w odniesieniu do terminu transpozycji i daty rozpoczęcia stosowania w związku z pandemią COVID-19 (Dz. U. UE. L. 2020 244 s.3) zmiany w dyrektywach 2017/2455, 2006/112/WE oraz 2009/132/WE następują ze skutkiem od dnia 1 lipca 2021 r.

W konsekwencji również zmiany w ustawie o VAT dotyczące ww. zagadnień mają być wprowadzone od tej daty.

W świetle wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów został określony na IV kwartał 2020 r.

Wojciech Zajączkowski